top of page
Saopštenje za javnost
POZIV za Šesto državno takmičenje iz sociologije za učenike srednjih škola u Crnoj Gori poslat je školama 18. februara 2020. a rok za slanje pisanih radova bio je 14. mart 2020. Tema takmičenja je bila "Mladi i moral".
Na adresu naznačenu u Pozivu pristiglo je ukupno 64 rada. Šifrirani radove pregledala je i bodovala petočlana komisija na osnovu čega je za finale selektovano 13 radova.
Finalno takmičenje predviđeno za 10. april 2020. na Filozofskom fakultetu u Nikšiću zbog pandemije virusa covid-19 je odlukom Organizacionog odbora takmičenja odloženo i izmijenjeno. Finalisti su su poslali usmene prezentacije pisanog rada i nakon toga dobili pitanja na osnovu čega je svaki član peteročlane komisije vršio bodovanje. Nakon sabiranja bodova dobijenih za pisani rad i usmenu prezentaciju pisanog rada formirana je konačna tabela rezultata finalnog takmičenja.
Zahvaljujući sponzorstvu Ministarstva prosjete i Zavoda za školostvo Crne Gore i ove godine su obezbjeđene novčane nagrade za pobjednike. Za 1. mjesto - 200 eura; za 2. mjesto 150 eura; za 3. mjesto 100 eura. Svečano uručenje nagrada za troje prvoplasiranih priređeno je 10. 06. 2020. na Filozofskom fakultetu u Nikšiću. Takmičare i njihove mentore primio je dekan Filozofskog fakulteta u Nikšiću prof. dr Goran Barović. Dalje informacije ...
Rezultati takmičenja
Prvo mjesto - IVA RAĐENOVIĆ, JU SMŠ „Danilo Kiš" Budva, Kreacija i moralni imperativ (mentor Krsto Vuković)
Drugo mjesto - IVA PETROVIĆ, JU Gimnazija "Slobodan Škerović" Podgorica, Mladi i moral (mentorica Jelena Lalović)
Treće mjesto - JELENA KRIVAĆEVIĆ, JU SMŠ „Danilo Kiš" Budva, Moral i nauka (mentor Krsto Vuković)
Video prezentacije finalnog takmičenja - link.
Bodovna tabela finalnog takmičenja - link.
Bodovna tabela učesnika drugog kruga selekcije - link.
Tabela učesnika takmičenja koji nijesu ušli u drugi krug - link.
Radovi finalista od 4. do 13. mjesta - link.
Radovi učesnika drugog kruga selekcije - link.
Radovi učesnika prvog kruga selekcije - link.
Fotografije sa dodjele diploma - link.
Savjeti za pismeni rad
Osnovni cilj takmičenja jeste da učesnici primjene znanja iz sociologije koja su stekli, prije svega, u okviru nastavnog programa, kroz formalno obrazovanje, ali isto tako na informalan i neformalan način, tj. iz svakodnevnog života i kroz organizovane oblike sticanja van školskog i obrazovnog sistema koje organizuju državne institucije. Shodno tome, zadata tema predstavlja širok okvir u kojem je moguće napraviti više različitih teorijskih i empirijskih radova. Navešćemo nekoliko savjeta koji su naročito bitni pri izradi rada:
- Naslov rada treba da bude takav da koliko je moguće preciznije oslikava ono o čemu autor rada piše. Npr. prošlogodišnja tema bila je "Mladi i ljubav", a neki od preciznijih naslova su bili "Ljubav u očima adolesecenata", "Narcisoidnost", "Zid" itd. Jedan od elemenata bodovanja pismenog rada vezana je za precizan izbor naslova rada.
- Tehnička priprema rada odnosi se na strukturu rada koja bi trebala da sadrži jasno izdvojen uvod u kojem se objašnjavaju razlozi važnosti onoga o čemu se
piše, kao i način na koji se to radi, metode i osnovna objašnjenja u vezi toga. Glavni dio rada se sastoji od jednog ili više potpoglavlja u kojima se obrađuje izabrana problematika. Treći dio rada predstavlja zaključak u kome se ističu rezultati do kojeg se došlo u radu, teorijskim i empirijskim istraživanjima i razmatranjima. Zadnji dio rada sadrži spisak literature koja je korišćena u radu, bilo da se radi o citatima ili upućivanjima, a prema obrascu koji je dat u pozivu.
- Sociološki pristup u radu je suštinski dio rada koji pokazuje koliko je takmičar sposoban da temu sagleda sa sociološkog stanovišta. Tako su "mladi" zapravo specifična društvena grupa koja ima svoja obilježja i koja svojim djelovanjem i u sadejstvu sa drugim pojavama u društvu utiče na razičite procese u društvu i biva od njih sama determinisana. "Moral" se u ovom pristupu ne posmatra prvenstveno kao subjektivno osjećanje ili individualni izbor, veća kao specifična društvena pojava kao proizvod društvenog života, kulture, običaja, mentaliteta, drugih društvenih grupa itd. Sociologiju interesuje kako društvo i društveni fenomeni utiču na oblikovanje morala, kao i kako moral povratno djeluje na njih. ...
- Sistematičnost, originalnost, kreativnost su takođe osobine koje su značajne za bodovanje rada i odnose se kako na cjelovitost rada i povezanost njegovih djelova, tako i sposobnost takmičara da, bez preuzimanja i prepisivanja, uz neophodno citiranje, iznosi stavove i ideje na prepoznatljiv i zanimljiv način ne napuštajući glavni okvir sociološkog pristupa.
Navedeni savjeti su rezultat sagledavanja dosadašnjih iskustava članova komisije i treba da pomognu da kvalitet radova bude svake godinje bolji.
bottom of page