top of page
Saopštenje za javnost
POZIV za Peto državno takmičenje iz sociologije za učenike srednjih škola u Crnoj Gori poslat je školama 19. februara 2019. a rok za slanje pisanih radova bio je 16. mart 2019. Tema takmičenja je bila "Mladi i ljubav".
   Na adresu naznačenu u Pozivu pristiglo je ukupno 74 rada. Šifrirani radove pregledala je i bodovala petočlana komisija na osnovu čega je za finale selektovano 13 radova.
   Finalno takmičenje održano je 23. aprila 2019. na Filozofskom fakultetu u Nikšiću. Takmičenje je otvorio prof. dr Goran Barović (dekan Filozofskog fakulteta u Nikšiću), a prisutne su pozdravili Ana Ivanović (predstavnica Zavoda za školstvo), Filip Ivanović (predstavnik Ministarstva nauke Crne Gore) i Biljana Radović (v.d. predsjednica DSCG). Finalno takmičenje sastojala se od usmene prezentacije pisanog rada (bodovanje je vršila petočlana komisija). Nakon sabiranja bodova dobijenih za pisani rad i usmenu prezentaciju pisanog rada formirana je konačna tabela rezultata finalnog takmičenja.
   Na kraju takmičenja pobjednicima su uručeni pokloni i nagrade: za 1. mjesto - 200 eura, tablet i knjige; za 2. mjesto 150 eura i knjige; za 3. mjesto 100 eura i knjige. Svi učesnici finala dobili su knjige i diplome. Zahvaljujemo se sponzorima: Zavodu za školstvo, Ministrstvu nauke Crne Gore, Ministarstvu prosvjete Crne Gore, Matici crnogorskoj i Direktoratu za medije. Dalje informacije ...
plakat 23.04 sajt.jpg
Rezultati takmičenja
Prvo mjesto - ĐORĐIJE PETROVIĆ, JU Gimnazija "Slobodan Škerović" Podgorica, Zid (mentor Ivan Đukić)
Drugo mjesto - MILO PEROVIĆ, JU Gimnazija "Slobodan Škerović" Podgorica, Mladi i ljubav (mentorica Milosava Mrdak Mitrović)
Treće mjesto - JOVO RADOVIĆ, Prva srednja stručna škola, Nikšić, Mladi i ljubav latice su jednog cvijeta (mentorica Veselinka Peković)
Bodovna tabela finalnog takmičenja - link.
Bodovna tabela učesnika drugog kruga selekcije - link.
Tabela učesnika takmičenja koji nijesu ušli u drugi krug - link.
Radovi finalista od 4. do 13. mjesta - link.
Radovi učesnika drugog kruga selekcije - link.
Radovi učesnika prvog kruga selekcije - link.
Savjeti za pismeni rad
Osnovni cilj takmičenja jeste da učesnici primjene znanja iz sociologije koja su stekli, prije svega, u okviru nastavnog programa, kroz formalno obrazovanje, ali isto tako na informalan i neformalan način, tj. iz svakodnevnog života i kroz organizovane oblike sticanja van školskog i obrazovnog sistema koje organizuje država.  Shodno tome, zadata tema predstavlja širok okvir u kojem je moguće napraviti mnogo različitih teorijskih i empirijskih radova. Navešćemo nekoliko savjeta koji su naročito bitni pri izradi rada:
- Naslov rada treba da bude takav da koliko je moguće preciznije oslikava ono o čemu se piše. Npr. prošlogodišnja tema bila je "Mladi i nasilje", a nazivi radova su mogli biti "Nasilje u porodici i mladi", "Vršnjačko nasilje", "Mediji i nasilje" itd. Jedan od elemenata bodovanja pismenog rada vezana je za izbor naslova rada. 
- Tehnička priprema rada odnosi se na strukturu rada koja bi trebala da sadrži jasno izdvojen uvod u kojem se objašnjavaju razlozi važnosti onoga o čemu se piše, kao i način na koji se to radi, metode i osnovna objašnjenja u vezi toga. Glavni dio rada se sastoji od jednog ili više potpoglavlja u kojima se obrađuje izabrana problematika. Treći dio rada predstavlja zaključak u kome se ističu rezultati do kojeg se došlo u teorijskim i empirijskim istraživanjima i razmatranjima. Zadnji dio rada sadrži spisak literature koja je korišćena u radu, bilo da se radi o citatima ili upućivanjima, a prema obrascu koji je dat u pozivu.

- Sociološki pristup u radu je suštinski dio rada koji pokazuje koliko je takmičar sposoban da temu sagleda sa sociološkog stanovišta. Tako su "mladi" zapravo specifična društvena grupa koja ima svoja obilježja i koja svojim djelovanjem i u sadejstvu sa drugim pojavama u društvu utiče na razičite procese u društvu i biva od njih sama determinisana. "Ljubav" se u ovom pristupu ne posmatra prvenstveno kao osjećanje ili splet osjećanja koja su svima potrebni već kao specifičan društveni odnos, proizvod društvenog života, kulture, običaja, mentaliteta, drugih društvenih  grupa itd.

- Sistematičnost, originalnost, kreativnost su takođe osobine koje su značajne za bodovanje rada i odnose se kako na cjelovitost rada i povezanost njegovih djelova, tako i sposobnost takmičara da, bez preuzimanja i prepisivanja, uz neophodno citiranje, iznosi stavove i ideje na prepoznatljiv i zanimljiv način ne napuštajući glavni okvir sociološkog pristupa. 

Navedeni savjeti su rezultat sagledavanja dosadašnjih iskustava članova komisije i treba da pomognu da kvalitet radova bude svake godinje bolji.

Pomoćna literatura
Pošto je tema MLADI I LJUBAV koliko inspirativna toliko i zavodljiva Organizacioni odbor takmičenja je smatrao da treba da ponudi neke naslove knjiga i tekostova koji takmičarima mogu pomoći da svoja razmišljanja koncipiraju na kvalitetniji i sociologiji primjereniji način. 
 
From, E. (1993), Umeće ljubavi, Beograd: BIGZ.
Bauman, Z. (2009), Fluidna ljubav, Novi Sad: Mediterran.
Bauman, Z. (2009), Fluidni život, Novi Sad: Mediterran. 
Danbar, R. (2017), Nauka o ljubavi i izdaji, Beograd: Zavod za udžbenike.
bottom of page